Příčný vs. střešní nosič

Nosiče na auto můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny – příčný a střešní nosič. Mezi těmito skupinami je hned několik rozdílů. Střešní i příčný nosič, jak už samotný název napovídá, se montují na střechu vašeho vozidla. Rozdíl spočívá v tom, že střešní nosiče se montují přímo na střechu vozidla, kdežto příčník se montuje pouze na podélné nosiče, které můžete znát také pod názvem hagusy či podélníky. V současné době je těmito podélnými nosiči většina moderních aut vybavena už z výroby. Pokud tedy vlastníte vozidlo, které má hagusy už namontované, nemusíte nic řešit a budete potřebovat pouze příčníky.

Příčníky se dnes rozdělují na dvě skupiny dle materiálů, z nichž jsou vyrobené. Jedná se o pozinkované železo potažené plastem, nebo hliníkové nosiče. Rozdíl mezi nimi je hlavně estetický. Hliníkové nosiče se pyšní svým aerodynamickým tvarem, který uplatníte hlavně v případě, že nevezete na zahrádce žádný náklad. Důležitou vlastností jsou zámky, které by měly být pro potenciální zloděje jakousi překážkou.

Pokud si koupíte příčník v obchodě, ať už internetovém či kamenném, sada většinou obsahuje dvě tyče disponující čtyřmi patkami. V sadě nesmí chybět ani další potřebné příslušenství k nainstalování příčníků. V případě, že si koupíte příčný nosič uzamykatelný, musí být součástí setu také správný klíč.

Asi se budete ptát, kdy příčníky využijete. Jedná se o základ takzvaných auto zahrádek, na které můžete lehce naložit potřebný náklad. Ale na příčníky se dají uchytit i další příslušenství, mezi nimiž najdete například nosiče na kola, boxy na auto, nosiče lyží a snowboardů. Přichycení těchto příslušenství je univerzální, a tak můžete kombinovat snadno výrobky od různých značek. Ale pro jistotu si tuto skutečnost ověřte přímo u prodejce. Jak se říká: „Nikdy neříkejte nikdy.“