Jak postupovat při výběru nosiče?

Než si příčníkkoupíte, měli byste se ujistit, že je vaše vozidlo vybaveno podélnými lyžinami, na které se příčníky nejčastěji upevňují. Na trhu je spousta příčníků, které se však liší materiálem, velikostí, tvarem, ale také nosností. Je proto důležité si před výběrem příčníku určit, jak velký by měl být, jakou hmotnost budete na střeše auta převážet a podobně.

Nejčastěji se lidé ohlíží na cenu, což je ale špatně. Pokud totiž investujete do kvalitního příčníku, nemusíte za pár let kupovat nový. V dlouhodobém horizontu tedy ušetříte. Příčný nosič se rozděluje na dvě skupiny – uzamykatelný a neuzamykatelný. Každý si asi dokáže představit, jaký je mezi těmito variantami rozdíl. Nejideálnější volbou jsou samozřejmě příčníky uzamykatelné, protože se nemusíte bát, že vám je někdo ukradne, pokud je necháte na střeše svého vozidla bez dozoru. Ale za takový příčník si musíte samozřejmě připlatit.

Odlišnosti jsou také v materiálu, ze kterého je příčník vyroben. Nejkvalitnější jsou aluminiové konstrukce, které se vyznačují vysokou pevností a nízkou hmotností. Díky těmto vlastnostem se také snižuje hlučnost vozidla a spotřeba pohonných hmot vozidla. Použijete-li nejlevnější varianty příčníků, musíte počítat s vyšší spotřebou a větším hlukem během jízdy.

Důležitý je rozměr příčníku, který může být 120 cm, 130 cm a podobně. Dále byste se měli ohlížet na rozteč podélných nosičů, která bývá udávána v nějakém rozmezí, například v rozmezí 81 – 112 cm a podobně. Tyto technické údaje byste rozhodně neměli zanedbávat.

Kde příčník koupit?

Asi se budete ptát, kde kvalitní příčník za přiměřenou cenu zakoupit. Samozřejmě, že je nabídka rozmanitá. Buď můžete navštívit prodejnu s autodoplňky, nebo se podívat na internetu. Existuje spoustu internetových obchodů, které se specializují na příčníky, střešní nosiče a další tyto prvky. Z bohaté nabídky si vybere každý.